Być jak... ZośkowiecDZIAŁALNOŚĆ - „Halicz na Kresach”

Logo Pogoni Lwów

Projekt „Być jak... Zośkowiec” mecenasem klubu piłkarskiego LKS Pogoń Lwów -- strona klubu --Tekst: Założyciel i opiekun Projektu, Przemysław Bożek, współpraca: zespół

Trasa wycieczki 'Halicza' i Witka Podążamy szlakiem, który w 1939 r. przemierzył Henryk Kończykowski „Halicz”. Wraz ze starszym bratem przemierzali Kresy, poznając piękne i tajemnicze miejsca w czasie ostatnich wakacji wolnej Polski.

Pierwotnie rodzina Kończykowskich miała wyruszyć w podróż po krajach Jugosławii, jednakże ze względu na ograniczenia w wywozie dewiz, postanowiono ograniczyć się do tras w granicach Polski. Wybór padł na Wołyń, Podole. „Halicz” wraz z Witkiem wyruszyli Fiatem, zaś Jerzyk z rodzicami - Adlerem. Trasa zaczynała się w Podkowie Leśnej, przez Warszawę i Lublin do Lwowa. Po dwóch dniach we Lwowie, rodzina wyruszyła w kierunku Tarnopola i dalej do Buczacza. Z Buczacza wyruszono do urokliwej wsi u ujścia Strypy do Dniestru, zwanej Beremiany. Wieś tak spodobała się rodzinie Kończykowskich, że zostali tam 10 dni. Kolejnym etapem podróży była twierdza Okopy Św. Trójcy, która położona była na granicy trzech państw: Polski, ZSRS i Rumunii. Było to też miejsce w Polsce najdalej wysunięte na południowy-wschód. Wracając z Okopów Św. Trójcy, kolejnym punktem podróży były Zaleszczyki. Z Zaleszczyk Państwo Kończykowscy odbyli krótką wycieczkę do Rumunii. Wracając do Warszawy, postanowiono jeszcze wykąpać się w Diestrze, w tym celu rodzina Kończykowskich zatrzymała się w Haliczu. opr. na podst. „Zośkowca” J. Wróblewskiego.

„Wnuki Halicza”, Jego śladami już po raz 3 wyruszyły z pomocą dla polskiej szkoły w Mościskach i parafii w Borysławiu. Poznajemy przepiękną historię Kresów. Czytając fragmenty „Zośkowca” odnajdujemy miejsca, w których „Halicz” był w 1939 r. Lwów, Buczacz, Halicz, Zaleszczyki, Jazłowiec… Uczniowie dumnie z „Haliczem” na piersiach reprezentują szkołę i swojego Bohatera… W miłości do Kresów, można znaleźć naszego wspaniałego Bohatera. Uczniowie z Mościsk, Działacze Pogoni Lwów, Parafianie i Ojcowie z Borysławia poznali już historię „Halicza”.

Piękne chwile spędzone z młodzieżą na Kresach.

„Halicz na Kresach 2018”

'Halicz na Kresach 2018' W kolejnej edycji akcji „Halicz na Kresach 2018” wzięło udział 50 osób. Tym razem dostarczyliśmy dla polskiej szkoły w Mościskach i parafii Borysławiu chemię, przybory szkolne i zabawki. Wyjazd odbył się w dniach 27.05-01.06.2018 r. Trasa przebiegała podobnie do lat ubiegłych: Warszawa, Borysław, Drohobycz, Lwów, Mościska.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy nasz wyjazd od Warszawy. Powązki, kwatera Batalionu „Zośka”, Kwatera „Ł” oraz grób majora Łupaszki. Starówka oraz Mauzoleum w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Szucha. Uczniowie wystąpili także z fragmentem programu artystycznego o Żołnierzach Wyklętych.
Tym razem nasz pobyt rozpoczęliśmy od wizyty w Borysławiu w polskiej parafii. Uczniowie wzięli udział w mszy św. oraz przedstawili program artystyczny dla Parafian. Członkowie szwadronu wystawili wartę w czasie mszy.
Byliśmy także na cmentarzu w Hukowej Górze modlić się za ofiary ludobójstwa dokonanego przez NKWD na Polakach z Borysławia.
Lwów miasto pachnące Polską… Na cmentarzu Orląt i Łyczakowskim wystawiliśmy warty.
Ostatni dzień pobytu, to szkoła w Mościskach.

Plan wyjazdu:
27.05.2018 r. (niedziela), godz. 22.00 - wyjazd z Głogowa.
28.05.2018 r. (poniedziałek), godz. 3.00 - przyjazd do Warszawy, zwiedzanie Starówki, Powązek Cywilnych (oddanie hołdu Haliczowi) i Wojskowych, Stadionu Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, wyjazd do Lwowa godz. 15.00, Lwów godz. 21.00.
29.05.2018 r. (wtorek), godz. 9.00 - wyjazd do Borysławia i Truskawca, powrót do Lwowa godz. 15.00, spacer po Lwowie.
30.05.2018 r. (środa), godz. 9.00 - zwiedzanie Lwowa.
31.05.2018 r. (czwartek), godz. 9.00 - wyjazd do Żółkwi, powrót do Lwowa godz. 15.00, spacer po Lwowie.
01.06.2018 r. (piątek), godz. 9.00 - wyjazd ze Lwowa do Mościsk, wyjazd z Mościsk godz. 12.00, powrót do Głogowa godz. 21.00.

GALERIA ZDJĘĆ

„Halicz na Kresach 2017”

'Halicz na Kresach 2017' W tym roku w akcji „Halicz na Kresach 2017” wzięło udział ok. 50 osób. Wyjazd odbył się w dniach 25-31.05.2017 r. Trasa była bardzo atrakcyjna, a jednocześnie intensywna i wymagała dobrej organizacji. Odwiedziliśmy: Warszawę, Lwów, Mościska, Truskawiec, Borysław, Rudki, Halicz, Zaleszczyki, Buczacz i Jazłowiec.

Głównym celem wyjazdu jest przede wszystkim pomoc materialna (przybory szkolne, zabawki, odzież, chemia gospodarcza) Polakom mieszkającym na wschodzie. Zebrane dary zostaną przekazane min. do polskiej szkoły w Mościskach oraz polskiej parafii w Borysławiu. Oczywiście nie zapominamy także o edukacji historycznej, dlatego zapalimy symboliczne znicze na cmentarzu Orląt Lwowskich i cmentarzu Łyczakowskim, oddając hołd wielkim Polakom.

W drodze na Ukrainę zatrzymamy się Warszawie, aby zwiedzić Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Będąc na Powązkach, wspólnie pomodlimy się za naszych Rodaków, którzy oddali swoje życie w heroicznej walce o wolność nade wszystko umiłowanej Ojczyzny. Pierwsze dwa dni naszego pobytu na Ukrainie poświęcimy zwiedzaniu Lwowa. Weźmiemy również udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Kazimierza Górskiego, które odbędzie się w ramach Święta Sportu. Następnie odwiedzimy w/w szkołę w Mościskach, która oficjalnie przystąpi do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego (Liderem jest LSSE). Ponadto będziemy w Borysławiu, Truskawcu, Rudkach, Haliczu oraz Zaleszczykach.

Uczestnikami wyjazdu są głównie uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Głogowie, w którym realizowany jest projekt edukacyjny „Być jak... Zośkowiec”, harcerze z 48 Wrocławskiej drużyny „Sokoły wędrowne”, przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Doradca Prezydenta Miasta Głogowa.

„ŚWIĘTO SPORTU IM. KAZIMIERZA GÓRSKIEGO WE LWOWIE”:
W roku ubiegłym minęła 95-ta rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, który zostanie upamiętniony symboliczną tablicą pamiątkową na frontonie budynku szkoły do której uczęszczał.
27 maja 2017 r. zostanie odprawiona Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, po której nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kazimierza Górskiego - wybitnego Lwowiaka, selekcjonera Reprezentacji Polski (budynek Lwowskiego Liceum Artystycznego) oraz otwarcie Izby Pamięci, połączone z aukcją charytatywną obrazów pt. „Polska w oczach artystów”. Dochód zostanie przekazany na sfinansowanie uczniom Lwowskiego Liceum Artystycznego pleneru malarskiego w Nałęczowie, połączonego z nauką języka polskiego.
PATRONAT NAD UROCZYSTOŚCIĄ OBJĘLI: Minister Sportu i Turystyki RP, Minister Sportu i Młodzieży Ukrainy, Ukraiński Związek Piłki Nożnej, Gubernator Obwodu Lwowskiego i Mer Miasta Lwowa
PATRONAT MEDIALNY NAD UROCZYSTOŚCIĄ OBJĘŁY: redakcje gazet z Polski i Ukrainy, rozgłośnie radiowe i telewizyjne, relacje przeprowadzi TV Polsat i TV Lublin.

Plan wyjazdu:
25.05.2017 r. (czwartek), godz. 23.55 - wyjazd z Głogowa.
26.05.2017 r. (piątek), godz. 7.00 - przyjazd do Warszawy, zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Powązek Cywilnych (oddanie hołdu Haliczowi, kwatera Batalionu „Zośka”, kwatera „Ł”) i Wojskowych, wyjazd do Lwowa godz. 12.00, Lwów godz. 18.00.
27.05.2017 r. (sobota), od godz. 10.00 - udział w uroczystościach w ramach „Święta Sportu im. Kazimierza Górskiego we Lwowie”, zwiedzanie Lwowa godz. 15.00.
28.05.2017 r. (niedziela), godz. 13.00 - zwiedzanie Lwowa.
29.05.2017 r. (poniedziałek), godz. 9.00 - wyjazd do Mościsk, wyjazd do Truskawca i Borysławia godz. 12.00. wyjazd do Rudek, godz. 15.00, powrót do Lwowa godz. 18.00.
30.06.2017 r. (wtorek), godz. 9.00 - wyjazd ze Lwowa do Halicza, wyjazd do Zaleszczyk godz. 14.00, zwiedzanie Zaleszczyk godz. 19.00.
31.05.2017 r. (środa), godz. 9.30 - wyjazd z Zaleszczyk do Buczacza, wyjazd do Jazłowca godz. 12.00, wyjazd z Jazłowca godz. 14.00
01.06.2017 r. (czwartek), godz. 4.00 - powrót do Głogowa.

GALERIA ZDJĘĆ

„Halicz na Kresach 2016”

'Halicz na Kresach 2016' Pierwszy wyjazd na Kresy śladami „Halicza”. W akcji „Halicz na Kresach 2016” wzięło udział ok. 50 osób. Dostarczyliśmy dla polskiej szkoły w Mościskach i parafii Borysławiu chemię, przybory szkolne i zabawki. Wyjazd odbył się w dniach 7-12.03.2016 r.

Uczniowie Gimnazjum nr 3 i uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Głogowie wzięli udział w zorganizowaniu zbiórki darów dla potrzebujących dzieci i młodzieży z objętej działaniami wojennymi Ukrainy. Głogowska młodzież zebrała przybory i pomoce szkolne, gry i zabawki oraz chemię gospodarczą.

W dniu 7 marca delegacja z Głogowa wyruszyła na Ukrainę. Uczniowie odwiedzili polska szkołę w Mościskach oraz polskie przedszkola w Łanowicach i Borysławiu. Spotkanie z uczniami szkoły na Ukrainie wspominają ze wzruszeniem. – To bardzo przejmujące. Nasza pomoc nie była przecież wielka, a jednak spotkała się z dużą wdzięcznością. Uczniowie ukraińscy dziękowali nam za to, że o nich pamiętamy. To były niezapomniane wrażenia – mówiła młodzież z głogowskich szkół.

W planach wyjazdu na Ukrainę były spotkania z dyrekcją i uczniami polskiej szkoły w Mościskach, przedstawicielami przedszkola w Łanowicach, pobyt w Truskawcu i spotkanie z proboszczem polskiej parafii, przekazanie darów w Borysławiu, ale także zwiedzanie Lwowa i sparing z Pogonią Lwów.

Organizatorem wyjazdu głogowskiej młodzieży na Ukrainę była Gmina Miejska Głogów, a partnerem Bank Zachodni WBK oddział Głogów. Dodatkowo głogowskie firmy: Komunikacja Miejska, GPK Sita i PWiK ufundowały sprzęt multimedialny, książki oraz artykuły szkolne. Chrobry Głogów SA ufundował sprzęt sportowy dla piłkarzy Pogoni Lwów.

GALERIA ZDJĘĆ

niepodległa

© Przemysław Bożek, 2019