Być jak... Zośkowiec


BOHATEROWIE - „Myszka”


Maria Urbaniec-Downarowicz (ps. „Myszka”) – uczestniczka powstania warszawskiego, łączniczka Batalionu „Zośka”. Pani Maria

„Myszka” urodziła się 07.10.1927 r. w Łucku. Przed wybuchem wojny, należała do małej drużyny harcerskiej. Jak sama wspomina, krótko, bo niedługi czas później przyszedł czas wojny. We wrześniu 1939 roku miała zaledwie dwanaście lat.
Jeszcze tego samego roku, wraz ze swymi dwoma braćmi oraz matką, próbowała dostać się na Węgry, do swego ojca, który był tam wówczas wicekonsulem. Niestety, bezskutecznie. Po powrocie do Warszawy, rozpoczęła naukę w szóstej klasie szkoły powszechnej. Po ukończeniu siódmej klasy, kontynuowała edukację w prywatnym gimnazjum Wandy Szachtmajerowej. Tam, pod przykrywką nauki krawiectwa, odbywały się tajne komplety.
Oprócz nauki w gimnazjum, starała się także zdobywać doświadcznie potrzebne jej w walce zbrojnej. Stąd też, ukończyła wiele kursów i szkoleń (m.in. kurs łączności i kurs minerski).
Gdy wybuchło powstanie, trafiła do „Zośki”, IV oddziału kompani „Maciek”, gdzie walczyła jako łączniczka. Brała udział m.in. w walkach na Starym Mieście (gdzie została ranna), czy walkach na Czerniakowie. Wielokrotnie doświadczała ludzkich cierpień, miała styczność z tragediami wielu koleżanek i kolegów z jej oddziału. Na pytanie jednego z członków projektu „Być jak Zośkowiec” o to, czy do oprawców żywi jakąkolwiek nienawiść, zawsze zaprzeczała. Potrafiła wybaczyć ludziom, którzy strzelali do niej i jej kolegów. Prawdopodobnie nie zna słowa „nienawiść”.
Z Panią Marią, uczniowie naszego projektu spotykali się wielokrotnie. Mogliśmy posłuchać wielu opowieści z jej życia, jej osobistych refleksji, a takze otrzymać wiele bardzo ważnych rad, które niewątpliwie przydadzą się każdemu w życiu.
Pani Maria jest przede wszystkim osobą niezwykle skromną, nigdy nie mówi sobie „bohaterka” – wrecz tego nie lubi! To postać, którą powinien poznać i naśladować każdy człowiek. To niezwykła postać na kartach historii naszego państwa, prawdziwa patriotka i dobry człowiek.

Źródło: Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autor: Paweł Sadulak


niepodległa

© Przemysław Bożek, 2019